IML NEDİR?

Kalıp İçi Etiketleme (IML)
“Kalıp içi etiketleme” anlamına gelen “in mould labelling” kelimelerinin ilk harflerin birleştirilmesiyle türetilmiş olan “IML”; ambalaj ve etiketleme sektöründe yeni olmakla birlikte, her geçen gün daha fazla üretim kapasitesine sahip olan üretim tekniği olduğu söylenebilir. PP (PoliPropilen) tabaka üzerine endüstriyel baskı tekniklerinden ofset baskı tekniği ile üretilmiş etiketler, IML robot sistemleri ile enjeksiyon makinelerinin kalıp içerisine yerleştirilir. Daha sonra, kalıp içerisine verilen erimiş PP’in kalıbın şeklini alarak, öncesinde yerleştirilmiş PP etiket ile birleşmesi neticesinde yüksek baskı kalitesi ile üretilmiş nihai ürün elde edilmektedir.

IML; etiketli plastik ambalajların üretiminde kullanılan en etkili ve en hızlı ambalaj tekniklerinden biridir. Tek bir işlem ile çok renkli, yüksek kalitede baskı ve yüksek çözünürlükte görüntüye sahip bir ambalaj üretim tekniğidir. IML tekniği kullanılarak üretilmiş PP ambalajlar; ısı ve nem oranındaki ani değişimlere karşı yüksek dayanıklılık göstermektedir. Bununla birlikte, IML tekniği kullanılan ambalaj üretim prosesi ile ikincil işlemler azaltılarak, hijyenik üretim tesislerinde el değmeden robotik sistemlerle etiketli olarak üretilmiş olan ürün nakliye için ambalajlanarak dolum tesisine nakledilmektedir. Bu durum da gıda sektöründeki hijyenik gereksinimlere yüksek performanslı çözümler sunmaktadır.

IML tekniği ile üretilecek ambalajlar için etiketler; Enjeksiyon IML, Thermoform IML ve Blow-molding IML teknolojileri ile kullanılmaktadır. IML teknolojileri ile üretilen ambalaj ürünleri; farklı çeşit ve özgün ürün tasarımları, maksimum görsel etiketleme alanları, çeşitli hacim alternatifleri ile gıda içi ve gıda dışı çok çeşitli sektörlerde kullanılmaktadır.

Author

Çildan Mekatronik